Технически преглед на камион в чужбина

Модератори: varta, nevena, vencislav

logistim
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Май 04, 2017 1:22 pm
CONTACT:

Технически преглед на камион в чужбина

Мнениеот logistim » Сря Яну 31, 2018 7:42 am

Здравейте! Имаме камион в чужбина, на който техническият преглед изтича края на февруари. Има ли възможност да мине преглед в чужбина, който преглед да бъде признат от органите на съответната държава?

ecomax
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Окт 31, 2017 3:49 pm
CONTACT:

Re: Технически преглед на камион в чужбина

Мнениеот ecomax » Пон Апр 09, 2018 3:12 pm

Здравейте,
В Белгия преди две години ме глобиха с 990Е затова, че камиона има датски а не български преглед.

Ето и отговора на белгийския адвокат (българин) с когото се свързах по случая:

Уважаеми г-н Костов,



Относно: глоба



Връщам се към Вас по този случай след съобщението, което ми изпратихте вчера и за което Ви благодаря.



Трябва да знаете, че по принцип плащането на глобата от 990 Евро е погасило наказателното преследване срещу шофьора на камиона и срещу фирмата Ви.



Силно се съмнявам прокуратурата все пак да реши да Ви призове пред районния наказателен съд (прокуратурата трябва да вземе решение в тази насока най-късно до месец след констатиране на нарушението).



Съответно, според мен дело няма да има.



Що се отнася до легалността на мярката, забелязвам, че член 3 § 2 от директивата 96/96/EC върху която се позовавате варира според езиковата версия, на която е четен:



- в българската версия е посочено, че една държава-членка трябва да признае удостоверението за преминат технически преглед издадено от друга държава-членка за превозно средство регистрирано в друга държава членка,



- във френската и в английската версия е посочено, че една държава-членка трябва да признае удостоверението за преминат технически преглед издадено от друга държава-членка за превозно средство регистрирано в държавата-членка, която е издала удостоверението.



Опасявам се, че при подобно противоречие в превода на една директива, английската и френската версия имат предимство пред българската версия.



Във всеки случай, това е вярно за Белгия, където един съдия никога няма да се позове на българската версия на директивата.



Конкретно това означава, че за да бъде валиден в Белгия датския технически преглед, той трябва да се отнася до превозно средство регистрирано в Дания.



Що се отнася до белгийския закон от 15 март 1968 година, той предвижда, че удостоверение за преминат технически преглед не е необходим за превозни средства, които минават транзит през територията на кралството, за да се приберат в държавата, в която са регистрирани.



Надявам се тази информация да Ви е била от полза и оставам на Ваше разположение ако имате въпроси/забележки.



С уважение,





Nikolay Marinov

Avocat

Rue des Minimes, 41

1000 Bruxelles

Tél. : 02/340.71.20

Fax : 02/345.82.78

TVA : 0561.846.566

www.minimes41.be


Назад към

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 1 и 0 госта